Translate

sobota, 30. oktober 2010

Tatarska omaka - domača

Nekako sem že ves čas mnenja, da je prava tatarska samo tista, katero se naredi doma. Preprosto zato, ker mora mora mora (!!) biti narejena po okusu posameznika. Ta pogoj pa 'trgovinske' ne izpolnjujejo.

Tooooorej...

Potrebujem:
  • majoneza (jaz osebno vedno izberem Hellmanns, ker ni premastna in je ravno prav aromatična)
  • kisla kumarica (1 dokaj velika)
  • mala čebula
  • česen (po okusu posameznika)
  • peteršilj (obvezno svež - je boljši)
  • poper, sol, kis, belo vino (ali sok limone)
Pri tem ni drugega kot da se vse skupaj dobro zmeša. Poudarila bi samo naslednje:
  1. majoneza - količina je čisto po izbiri posameznika in samih potreb
  2. kumarica se nariba na manjši ribežen
  3. čebula se prav tako nariba na manjši ribežen
  4. česen - stroki se, seveda, olupijo in operejo, nato pa se stisnejo (npr. s takšno napravco) v majonezo
  5. peteršilj - sesekljamo na drobno
  6. poper in sol - po okusu posameznika
  7. kis in belo vino (ali sok limone) - tu upoštevam samo gostoto mešanice, ko enkrat vse skupaj že zmešam (tu še brez kisa, vina ali soka limone), dodam pa kis in vino v vsakem primeru - za okus vsaj, če že ni potrebno za redčenje
** Sama priporočam uporabo belega vina prej kot sok limone. Sicer imam limone zelo rada, a mi nekako ne dajo tistega pravega okusa v tej prilogi.


** Tatarsko omako priporočam, da se naredi prej in da potem nekaj časa stoji v hladilniku. Tako se potem primerno ohladi pa še vse prave okuse 'pobere' iz vseh dodanih sestavin.

Ocvrt sir

Za tale recept sem se odločila, da ga dodam zaradi nekaj koristnih nasvetov. Skoraj prepričana sem, namreč, da ni med vami človeka, ki ne bi poznal te jedi. Sicer je zadeva zelo kalorična, a kljub vsemu blazno dobra. Enostavno pa nima pravega okusa, če ni zraven tatarske omake - obvezno narejene doma! Uff! :)

Potrebujem torej
  • cca 500g sira (po izbiri - sama ponavadi izberem Ementaler),
  • krušne drobtine,
  • moko,
  • 2 jajci,
  • sol, kajenski poper, vodo.
Na samem začetku si v tri različne posode pripravim krušne drobtine, moko in pa jajci. Kako slednje pripravim? Takole:

Jajce
Strem obe jajci, malce solim, po okusu dodam kajenski poper (lahko je načeloma tudi navaden, črni), dodam žličko mrzle vode in z vilico jajci dobro stepem.
--------
Sir narežem na poljubne kose. Najprej jih namočim v moko, nato dobro v stepeni jajci in nazadnje še v krušne drobtine.

** Tule se pojavita prva dva namiga:
  1. Sir je eno izmed živil, ki prvič ne 'sprejme' dovolj jajc in drobtin (tako kot recimo hrenovke, če jih želite ocvreti). Zato je priporočljivo po prvi rundi paniranja zadevo vrniti nazaj v jajci in še enkrat v drobtine. Narediti mora dobro skorjico, da ne bo prehitro stekel na vročem olju. To je prvi pogoj, da ne bo tekel. :)
  2. Priporočam, da prvo rundo popolnoma zaključite z vso količino sira in šele nato vse še enkrat vrnete v jajci in drobtine. Preprost razlog - le tako boste lahko videli, če bo ostalo dovolj jajc. ;)
Na plin dam najprej posodo in jo dobro segrejem. Šele na toplo dodam olje in počakam, da se tudi ta dobro segreje. (**Spet namig >>) To je drugi razlog, ki bo preprečil, da sir ne bo stekel na vročini. :)

In še **zadnji glavni namig, ki pomaga, da sir ostane v prelepi obliki in barvi. Dovolj namreč je, da se sir popeče na vsaki strani po nekaj sekund. Ja, pravilno ste prebrali - NEKAJ SEKUND. Tako ali tako je surovo samo jajce, in s tem rizično za okužbe, katero pa na vročini zelo hitro zakrkne. Poleg tega pa na tak način sploh ne vpije veliko olja, kar je še boljše za tako nasitno jed.
-------------------------------------
** In še en namig: Če se odločite ocvrt sir, potem ko ga vzamete iz olja, dati na papirnato brisačko, da popije odvečno olje, ga tam ne pustite predolgo. Če je slučajno kje malo sirčka začelo teči, se lahko ob ohladitvi zelo nepriročno prilepi na brisačko - zelo neokusno!


Zasavski glažarski 'Krumpatoč' ali krompirjevi zrezki

Meni je sicer tole že čisto splošen recept, ampak super jed. Ugotavljam pa, da so tudi takšni, ki jedi še ne poznajo. Zato z vami delim še tega. Nekaj zasavskega, da bomo bolj avtohtoni. ;)

Sam recept sem dala tudi pod oznako 'priloge', ker se dejansko lahko uporabi tudi kot to. Jaz osebno ga imam rada kar samega. Yummie!

Torej...

Potrebujem:
  • 6-7 krompirjev neke normalne velikosti
  • 2 jajci
  • 3/4 šalice moke (tole je sicer odvisno od situacije, se pravi - po potrebi; šalica, katero jaz ponavadi uporabim, je malce večja šalica za kavo, ampak, pazi ! ne za čaj !)
  • čebula in česen (po okusu posameznika)
  • olje (sicer spet priporočam olivnega, ker se ta jed zna kar hitro preveč napiti olja)
  • sol, vegeta, poper, sesekljan peteršilj (začimbe so, seveda, lahko po okusu posameznika)
  • ** lahko dodate tudi šunko narezano na kocke, nariban sir, ipd.
Krompir olupim in naribam. Najprej ga nasolim, premešam in z rokami malce pretlačim. Sama ga najraje dam na večje cedilo, tega pa v malce večjo posodo, in ga pustim približno 5 minut stati. V tem času bo namreč oddal kar nekaj vode, sol pa bo temu še bolj pripomogla.

Medtem pripravim vse ostale sestavine. Nasekljam čebulo in česen ter ju na olivnem olju prepražim, da lepo zarjavita in zadišita. Sesekljam še peteršilj in pripravim 2 jajci, moko in ostale začimbe. Preden vse to dodam krompirju, le-tega še enkrat ožamem. Nato najprej dodam začimbe, dve jajci in vse lepo zmešam/pregnetem z rokami. Jap, je poc, ampak mislite samo na to, da bo potem zeloooo dobro. :) Kot zadnje pa postopoma dodajam še moko.

Enakomerno zmešano zmes nato postopoma oblikujem v posamezne zrezke (z rokami; najprej kroglice, potem to sploščim) in dam peči na vroče olje. Pustim, da se lepo zabarva.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...